Czy monitory do gier różnią się czymś od pozostałych?

Monitory do gier, Porady Zostaw komentarz

c6502753

fot. asus.com

Raczej nie dzieli się monitorów na te do gier, do filmów i do Facebooka. Szczególnym typem są jedynie te wykorzystywane podczas pracy nad materiałami graficznymi. Mimo to różne modele znacząco różnią się między sobą i mając wybór można pomyśleć o kupieniu optymalnego monitora do gier.

Częstotliwość odświeżania

Dla każdego użytkownika duża częstotliwość odświeżania obrazu jest pożądana, a dla graczy tym bardziej. Nie można w końcu uzyskać więcej klatek na sekundę niż wynosi częstotliwość odświeżania ekranu. Jest ona zależna od samego monitora, ale również jego połączenia z komputerem. Zdarza się, że połączenie jest nie dość szybkie by zapewnić maksymalną dla monitora częstotliwość odświeżania w jego natywnej rozdzielczości. Warto sprawdzić parametry komputera (zwłaszcza laptopa), jego kartę graficzną i wyposażenie w porty wyjściowe przed zakupem monitora. Większość nowych monitorów ma możliwość połączenia bezprzewodowego, zdania na temat tego rozwiązania są jednak jak na razie podzielone.

TN lepszy od IPS?

Dla każdego innego zastosowanie matryce typu IPS (lub AHVA), są po prostu lepsze. Zapewniają lepszą jakość obrazu i szerokie kąty widzenia. Gracz jednak siedzi dokładnie na wprost monitora toteż zaleta ta ma dla niego mniejsze znaczenie. Istotne jest natomiast to, że dłużej utrzymująca się na rynku technologia TN jest lepiej dopracowana i przez to nieco szybsza. Występuje mniejsze opóźnienie między momentem, w którym coś stało się w grze, a tym w którym stało się widoczne na ekranie. Ponadto w tej samej cenie monitor z matrycą TN będzie lepszej jakości niż IPS.

Rozdzielczość dostosowana

Im monitor ma większą rozdzielczość tym lepszy. Jest w tym sporo prawdy, ale tylko z dodaniem dwóch zastrzeżeń. Po pierwsze jest również droższy. Po drugie nie wszystko z tą rozdzielczością współpracuje. Część gier nie jest w ogóle dostosowana do dostępnych już rozdzielczości 3K, 4K czy tym bardziej 5K. Nie radzą sobie z nimi też karty graficzne. Nawet superpotężne laptopy gamingowe MSI mają matryce o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 (FHD), ponieważ póki co w 3200 x 1800 większość gier po prostu zamieni się w pokaz slajdów i to nawet przy karcie GeForce GTX 9XX i 16 GB RAM, co jest konfiguracją dość drogą.

Monitory do gier nie różnią się od innych. Po prostu nie wszystkie monitory sprawdzające się w innych dziedzinach, będą równie dobre w grach. Najlepsze modele znajdziesz w internetowych sklepach dla graczy, np. pod adresem: http://www.gameragon.pl/k583,akcesoria-monitory.html.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj