Stacje mobilne i stacjonarne - porównanie

Dell Precision, Nowości na świecie, Nowości w Polsce Zostaw komentarz

dell-mobile-workstation_mg_0810

fot. dell.com

Wraz z laptopami takimi jak Dell Precision pojawiła się możliwość przeniesienia zadań stacji roboczej i graficznej na urządzenia mobilne. Czy jednak faktycznie jest istotne w przypadku renderowania grafiki lub dokonywania zaawansowanych symulacji?

Dlaczego stacjonarne?

Nie da się ukryć, że komputery stacjonarne o zbliżonej mocy obliczeniowej są zdecydowanie tańsze od laptopów. By pozostać w ramach oferty jednego producenta wystarczy porównać wspomniane laptopy Dell Precision M3800, M4800 czy M6800 z komputerami stacjonarnymi Dell OptiPlex. Te drugie nie należą nawet do serii stacji graficznych określanych Precision. Oferowane są jako zwyczajne komputery stacjonarne. Mogą być umieszczone w obudowach typu Small Form Factor. Wówczas mogą stanowić elementy bardzo zaawansowanej farmy renderującej. Pojedynczo natomiast zapewniają moc zbliżoną do laptopów Dell Precision. Ich przewaga nad mobilnymi stacjami wydaje się niepodważalna.

Dlaczego mobilne?

Jeśli masz klimatyzowane biuro i oddzielne pomieszczenie, gdzie warczenie komputerów stacjonarnych nie będzie nikomu przeszkadzać, masz warunki dla stacjonarnej stacji roboczej lub farmy renderującej. Otwarte natomiast pozostaje pytanie czy faktycznie jej potrzebujesz. Bardzo możliwe, że nigdy nie wykorzystasz wówczas maksymalnej mocy zespołu swoich urządzeń. Jeśli wystarczą Ci potężne procesory Intel i7 lub Intel Xeon oferowane w serii Dell Precision, HP ZBook lub Lenovo ThinkPad W możesz zastanowić się nad innymi parametrami. Dell Precision 3800 waży nieco ponad 2 kg, w czym mieści się matryca o rozdzielczości 3200 x 1800 i  procesor  Core i7-4702HQ. Możesz zabrać go ze sobą wszędzie. Jest prestiżowy. Nawet bardzo. Kluczowych danych nie musisz przesyłać, by móc z nich skorzystać poza biurem, pracować możesz nawet w drodze.

Dla różnych odbiorców

Stacje robocze stacjonarne i mobilne faktycznie nie konkurują między sobą. Są stworzone dla różnych odbiorców. Pierwsze sprawdzają się tam, gdzie istnieje uzasadnione podejrzenie, że bez względu na to jak wielką moc posiadają, będzie ona stale wykorzystywana w blisko 100%. Wówczas rozwiązanie stacjonarne, które jest tańsze, stanowi oczywisty wybór. Mobilne stacje robocze są faktycznie laptopami o zwielokrotnionej mocy. Mogą spełniać wszystkie funkcje typowego laptopa, uwzględniając zarówno mobilność, jak i prestiż. Dla samodzielnych specjalistów, wolnych strzelców i programistów są o wiele bardziej poręczne od urządzeń stacjonarnych. Choćby dlatego, że pozwalają na pracę zdalną, poza siedzibą firmy.

Połączenie?

W firmach wykorzystujących farmy renderujące coraz częściej laptop jest wykorzystywany jako stacja graficzna (stacja-matka), podczas gdy komputery stacjonarne pełnią rolę NODE.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj