HP Workstation Z840– kolos obliczeniowy

Nowości na świecie, Nowości w Polsce Zostaw komentarz

c04369266_390x286

fot. hp.com

Firma HP, mimo nacisku na rozwój na rynku laptopów, nie zrezygnowała z oferowania bardzo wydajnych stacjonarnych komputerów i stacji roboczych. Spośród komputerów HP o kolosalnej mocy obliczeniowej warto przyjrzeć się HP Workstation Z840.

Model oznaczony numerem Z840 to w praktyce tylko podstawa do tworzenia własnej konfiguracji podzespołów. Podstawowa wersja zakłada procesor Intel Xeon, dyski HDD i słabą kartę graficzną. Nawet w takiej konfiguracji komputer ma sporo do powiedzenia, producent zastrzega jednak, że pozostawia pełną dowolność w doborze podzespołów.

Składanie kolosa

Zamiast jednego procesora, w obudowie mogą znaleźć się dwa procesory Intel Xeon E5-2620 v3. 8 gniazd RAM może zostać zapełnione kośćmi po 32 GB każda (256 GB RAM!), a dyski twarde mogą zostać zamienione na SSD o pojemności do 2 TB. Takie ustawienie pozwala na przykład na pracę 36 wątkową. Proponowana karta graficzna dla stacji roboczej to nVidia K4200 – to doskonały wybór z punktu widzenia grafików czy projektantów (więcej o całej rodzinie układów nVidia Quadro w serwisie AnandTech).

Do czego służy?

99% użytkowników, także biznesowych, nigdy nie znalazłaby zastosowania dla mocy tego komputera. Wyjątkowo skomplikowane symulacje, masowe renderowanie grafiki – HP Z840 w najlepszej konfiguracji został zaprojektowany by radzić sobie z nimi cały czas i dodatkowo pozwalać użytkownikowi na normalną pracę. Skorzystają na nim na przykład wyspecjalizowane w grafice 3D studia graficzne.

Komfort pracy

Obudowa jest znacznych rozmiarów, wewnątrz mieści się kilkadziesiąt elementów i kilka wentylatorów (zdjęcia). Widząc to pierwszy raz, użytkownik spodziewa się, że po włączeniu usłyszy co najmniej traktor. Okazuje się jednak, że jedną z większych zalet tej stacji roboczej jest właśnie komfort pracy. HP Z840 pracuje bardzo cicho, przynajmniej jak na swój rozmiar i oferowaną moc.

Stacja robocza, jaką można skonfigurować na bazie modelu Workstation Z840, ma ogromne możliwości, ale też stosowną do nich cenę. Dobierając konfigurację, warto bardzo dokładnie dookreślić wymagania, jakie ma ona spełnić. Łatwo przedobrzyć.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj